Mikor elszánja magát az ember, rögtön adódik a kérdés, hogy mennyivel számoljunk ! Mi kell egy ilyen rendszerhez ? Honnan tudom, hogy nem vernek át ? Ezen próbálunk most segíteni, hogy miből mennyivel érdemes számolni.
Elsőként érdemes eldöntenünk, hogy hány kamerát szerentnénk. Mivel a rögzítők 4, 8, 16 vagy 32 csatornásak érdemes ehhez igazodnunk, de nem fontos !
KAMERÁK:
Kameránként érdemes 3 csatlakozóval (2 videó és egy táp) vagy bizonyos esetekben 4-el (2-2) számolnunk, valamint egy tápegységgel. A rendszer kivitelezhető központi tápegységgel is, de ez mindig terület függő. A kaerák szabadon keverhetőek, tehár nyugodtan tehetünk egy gyengébb kamera mellé egy jobb minőségűt. Ebbe nem tartoznak bele a HD kamerák, mert azokhoz speciális rögzítő szükséges.
HAGYOMÁNYOS (RG-58/59) KÁBELEZÉS:
Hagyományos vezetékelés esetén minden kamerához egy RG-58/59-es kábel és központi tápegység esetén egy kéteres (2x0,75) kábel szükséges. Értelem szerűen annyi méter, amennyire a rögzítőtől a kameránk lesz. Hogy a vezetékelést hogyan takarjuk el, az csak a pénztárcánktól függ. Lehet szabadon, kábelcsatornában vagy akár a falba vésve is. RG-58/59 kábelre a későbbiekben HD kamerák is köthetőek !
VEZETÉKELÉS UTP (Cat5e) KÁBELEN:
Ebben az esetben a legtöbbször vihetünk egy kábelen több, akár 4 kamerát is vagy két kamerát és két-két érpáron az alacsony feszültségű tápfeszültséget is. Legtöbbször egy kamerához egy szál UTP (CAT5e) kábelt viszünk, de ebben az esetben hagyományos videócsatlakozók helyett, videójel átalakítókkal kell számolni. Ha az ár/érték arányt nézzük, akkor ez a megoldás főként nagyobb távolságokon kifizetődőbb, mert az UTP kábel ára olcsóbb mint az RG-59 és tápkábelé együtt, viszont az átalakítók kicsit megdobják a vezetékelésünk árát. Ha a körülmények megkívánják, akkor a két vezetékelési módszer keverhető ! HÁTRÁNYA: Jelen pillanatban nem léteznek olyan videójel átalakítók amik a HD-s kamerákat UTP kábelen történő jelvezetésre alkalmassá teszik, ezért egy későbbi bővítésnél, felújításnál ebben az esetben újra kell kábeleznünk az adott vonalat. Érdemes ezzel (is) számolni, hiszen a HD-s kamerák irányába mennek el a CCTV-s rendszerek is.
RÖGZÍTŐ:
Már esett szó a HD kamerákról, amiknek még elég magas az áruk, de idővel biztosan elérhetőek lesznek bárki számára. Láttuk már ezt a tendenciát a színes kamerák megjelenédsekor is. Egy hagyományos rögzítő nem tudja ezen kamerák jelét rögzíteni tehát, ha ilyen rendszeren gondolkodunk akkor ezzel számolnunk kell. A véleményem az, hogy később a rögzítő cseréje nem okoz akkora fejfájást, mintha újra kell kábeleznünk a kameráinkat. Akármilyen vagy akárhány csatornás rögzítőt válsztunk mindenképpen szükségünk lesz egy merevlemezre, aminek a mérete mindenképpen a csatornaszámtól függ. 4 csatornás rendszerhez már elég egy 250Gb-os, míg egy 16 csatornáshoz 1-1,5Tb már bőven elég. A legtöbb rögzítőn kétféle kimenet biztosan van: szabványos VGA (nem DVI) és hagyományos Videójel. Újabbakon már HDMI is ! Köthetünk a rögzítőnkre egy régi CRT vagy új LCD monitort, de akár egy öreg elfekvő kistv-t is. Mivel a mai rögzítők már mind rendelkeznek hálózati csatlakozással és a legtöbb lakásban már van router és internet, a pc-s elérést szoktam javasolni. Minek egy plusz fogyasztó ?
TÁVOLI ELÉRÉS:
Ehhez mindenképpen kell egy internetkapcsolat a rögzítő oldalán és egy router, ha nincs nekünk. Innentől kezdve már elérhetőek a kameráink iPhone, iPad, Androidos, Symbian-os, MAC-es vagy bármilyen PC-s eszközről.
Ezek azok a dolgok, amik mindenképpen kellenek egy rendszer kiépítéséhez, de természetesen kellenek még apróbb villanyszerelési, rögzítési anyagok is, amiket nem szoktunk tételesen számolni.
A WEBKATLÓGUSBAN mindenki tájékozódhat, hogy ha velünk szerelteti rendszerét, akkor melyik eszközt (kb) mennyiért tudjuk biztosítani ! Mivel a beszállítók Euró alapon számolnak az árak csak tájékoztató jellegűek, azokról pontos összeget ÁRAJÁNLATBAN kaphatnak.
Remélem, ez a leírás segített egy kicsit !
|
| Summa-Account Bt.| BDS.HU Linkcenter| SEO - Keresőoptimalizálás | Linkkatalógus |
Ha esetleg bannert cserélne velünk: